
"Mert csak egyesült erő az, mit megtörni nem lehet." Arany János
Tésa története és palóc hagyományai
Tésa és környéke már a bronzkortól lakott vidék, a régi falu a hódoltság alatt elpusztult. A mai helyén a XVIII. században újra betelepült az Ipoly menti falvak palóc kultúráját követve, amely a XX. század közepétől lassan porladni kezdett. A múlt ismerete és a hagyományok megőrzése fontos számunkra.
A Tésa név eredete
A földrajzi nevek szótörténeti szótára szerint személynévből keletkezett magyar névadással, miképpen a Veszprém megyei Tés községé is. A Hazai okmánytár 1273–1298 időszakot felölelő kötetében már szerepel a Theese személynév.
E nevek eredete szláv, amire a cseh Téš, Ciesz, és a szerb-horvát Téša személynevekre utalnak, amelyek az ősszláv tešiti = vigasztal szó családjához vezethető vissza.
Forrás:
Kiss Lajos: Földrajzi nevek etimológiai szótára II. kötet. Akadémiai Kiadó (Budapest, 1978), 639–670. o.
A régi tésai okmányok elé (Tésával kapcsolatos történeti és szociológiai tanulmányok)
Szociológusok még a nyolcvanas években jártak falunkban és a Faluházán az ötvenes-hatvanas évekből származó dokumentumokat találtak egy szekrényben. Ezekből a hivatalos papírokból készítettek válogatást, amely a Valóság nevű folyóiratban jelent meg. (Sik Endre-Tausz Katalin (1986): Töredékek egy községi irattárból 1950–1968. Valóság, 1: 58–73 oldal).
Mint írják, az ország hagyományos paraszti kultúrájának lassú széthullását mutatják e papírok, s általános jelentőségük miatt a szereplők neveit és a falunk nevét nem is közölték.
Az egyik szerző, Sik Endre, amikor történetesen Tésán vendégeskedett, említette, hogy falunkról is írt Tausz Katalinnal. Jó, hogy mondta, mert az alábbi szöveg alapján fel sem lehetett volna ismerni, hogy a sorok a falunkról szólnak.
A dokumentumokban szereplő személyeket ma már talán csak az igen idősek ismerik fel, és csak ők tudják életre kelteni a lapok őrizte korszakot. Érdemes lenne felkeresni őket és az emlékeiket megőrizni.
A pár oldalból kibontakozó sokszor szívszorító kép falunk történetének része, s annak a korszakénak, amely ma már csak történelem, de tanulsága mindnyájunké.
Sáska Géza
Szociológiai tanulmányok Tésáról a hetvenes évek elejéről
Palóc kultúra és emlékek
Tésai népdalok kottái:

Tésa Barátainak Társasága Egyesület
18719208-1-13
Alapítva 2007