"Mert csak egyesült erő az, mit megtörni nem lehet." Arany János
Rólunk
Tésa, Pest megye legkisebb települése. Akácerdős dombok közötti völgyben megbúvó határ-menti zsákfalu, a kertek végében csordogáló patakkal. A faluvégi dombtetőről rálátni a közelben kanyargó Ipolyra és a szlovákiai hegyekre, megfordulva néhány kilométernyire a Börzsöny kéklik.
A történeti falurészben 80-as évektől budapesti családok kezdték felújítani a közel százéves, s időközben lakatlanná vált, leromlott állagú palóc stílusú házakat, második otthont teremtve maguknak. Az otthonosság érzetéhez a szép környezet mellett a falu bensőséges hangulata is hozzájárult: itt mindenki ismer mindenkit, mindennek gyorsan híre megy, itt nem lehet barátságos szó nélkül elmenni egymás mellett, a dolgok itt valahogy mindig megoldódnak, valaki mindig tud segíteni, ha valami gond akadna. Élvezet hallgatni az időseket, a meséket a múltról, a családok történeteiről, a régi szokásokról, a kastélyról, a háború és tsz éveiről, és persze a pletykákat is. A kölcsönös rokonszenvből fakadóan egyre tágasabb baráti körök szerveződtek. Innen indult egyesületünk gondolata.
Tésa Barátainak Társasága Egyesület 2007 júliusában született. Alapító tagjaink különböző korú és érdeklődésű emberek, azonban közös bennünk, hogy életük fontos helye lett Tésa. Ugyanazt akartuk: közös erővel segítsük megindítani a falunk fejlődését, a közösségi életünknek helyet teremtsünk, tisztelettel kövessük és élesszük fel Tésa felhagyott szokásait, őrizzük a megmaradt palóc építészeti elemeket, ne hagyjuk az enyészetnek az elhagyott értékeket, mint a kútyikát, a forrást, a kastély volt temetőjét, a régi pincesort.
Támogatjuk a magántulajdonban lévő Foglár kastély, és a hozzátartozó gazdasági épületek eredeti stílusának visszaállítását. Támogatjuk Tésa természeti értékeinek megőrzését, különösen az Ipoly szabályozásával megbomlott természeti rend helyreállítását, a madárvilág védelmét.
A falunk élete megváltozott, nemcsak abban, hogy bezárt a kocsma és a bolt, nemcsak abban, hogy a házak többségét már városiak lakják, hanem abban, hogy - főként nyaranta - pezsgő közösségi élet virul, hiszen ilyenkor megsokszorozódik a falu. Vendégek, barátok, nyaraló diákok és turisták kedves helye a Tésa-liget, ahol a kicsik játszótéren, a nagyobbak és felnőttek a tekepályán és a nyitott főzőházban kellemesen tölthetik az idejüket. A meghitt és barátságos Falunapunk, a szlovákiai Ipolyviskkel közösen rendezett Ipoly melletti Híd nap, és a Szilvanap ma már hagyomány.
A honlapunk látogatói a menüpontok segítségével mindenről értesülhetnek. Bepillantást nyerhetnek a falu és az egyesület életébe a fotóalbumok révén, a hírekben tájékozódhatnak rendezvényeinkről, a Tésa-ligetről és a Főzőház használatáról, a Tekepályáról, a falunk történetéről. Honlapunkon megismerhetik egyesületünk gazdálkodását, a pályázati támogatásokkal elért eredményeinket.
Sokak szerint sikerült a barátságos és gondozott falusi környezet létrejöttében részt vennünk, együttműködve az önkormányzattal. Egy húsz évvel ezelőtti dokumentumfilm még „árva Tésa”-t mutatott be, s a legutóbbi már egy meghitt „titkos Mesefalu”-ról beszél.
Látogassanak meg bennünket!
-
Címünk: Tésa Barátainak Társasága Közhasznú Egyesület
2636 Tésa, Kossuth utca 31
-
Elnök: Turi Ágnes Mobil:+36304741749
-
Nyilvántartási szám: TE-5081
-
Adószámunk: 18719208-1-13
-
Számlaszámunk: 16200106-60495213
Éves programjaink:
Tavazi zsongás
A tél elmúltával, rendszerint márciusban kisebb-nagyobb társaság találkozik kora délelőtt a Tésa ligetben. A parkok és a főzőház takarítása, a fák és bokrok metszése, évelők átültetése a feladat. Eltakarítjuk a lehullott leveleket. Mire mindennel végzünk, addigra elkészül a kondérban a közös ebédhez, a paprikás krumpli, vagy a bableves.
Húsvéti tojás-keresés
Ha szép az idő, húsvét hétfőn a falu lakosainak és az Egyesület tagjainak serdülőkor alatti gyerekei és unokái a Liget dombjáról a fák közé szaladnak csokoládétojásokat, nyuszikat és egyéb meglepetéseket keresni, az ügyesebb felnőttek pedig „Tésa-Barát” sört találhatnak a bokrokban. A többiek pedig a hozott húsvéti finomságokat kóstolgathatják a Főzőházban, s korosztálytól függetlenül a "fiúk" piros tojásért cserébe, vers kíséretében meglocsolják a "lányokat".
Falunap
A június utolsó szombatja mindig a Falunapé. A fő esemény a sütés, tárcsán vagy rostélyon valamint a bográcsozás. Mindenféle finomság készül vaddisznó-, birka-, bőrpörkölttől kezdve a lecsón, a halászlén, a palóclevesen keresztül, a mákos gubáig és a palacsintáig. Közben a gyerekek a kreatív kuckóban változatos kézműves dolgokat alkothatnak. A falunapunk sok éves hagyománya, hogy mindenki megkínál mindenkit a főztjéből, egymásnak főzünk kölcsönös elismerésre várva. Miután mindenki jóllakott, a szakácsok átveszik az ételüket tréfásan dicsérő kézzel festett fakanalukat. Este pedig a felnőttek akár hajnalig mulatnak.
Hídnap
Tésától, mindössze 3 km-re a szlovák határon túl az Ipoly mellett fekszik Ipolyvisk. A határok könnyebb átjárhatóságával lassan újjáépülhetnek a hosszú évekre megszakad kapcsolatok, új barátságok szövődhetnek. Erre szolgál augusztus első szombatján a híd alatti füves parton rendezett halászlé főzőverseny, de készül sztrapacska és ropogós sült hal is. A magyar borok és szlovák sörök valamint a házi pálinkák baráti találkozója is ez a nap. Az Ipoly partot kihasználva fürdőzésre és kenuzásra is adódik lehetőség, az esti mulatsághoz a viskiek gondoskodnak a zenéről. Az Ipoly feletti hídra kifeszített molinón bárki olvashatja, hogy „Ipolyvisk-Tésa: Két ország- egy csapat”
Szilvanap
A legbensőségesebb, legcsaládiasabb, a régi technológiát legszorosabban követő eseményünk augusztus utolsó hétvégéjére esik. A program péntek kora délután a szilvaszedéssel kezdődik és a magozással, ahogy felénk mondják: a „faggatással” folytatódik. Másnap reggel a katlanok begyújtását követően megindul a hosszadalmas kavarással járó lekvárfőzés, és vele egy időben a temérdek szilvás „gombóca” és „puharas” készítése. A gombócok mellett tartalmas leves is készül. Miután a sűrű, cukrot és tartósított szert nem látott lekvárok a felcímkézett üvegekbe kerülnek, és a gombócok is elfogynak, kezdődik a pálinkaverseny. A helyi szakértőkből álló zsűri a tésai, és a Tésa környéki gyümölcsökből készített pálinkák legjobbjait végig kóstolva eldönti, hogy kihez kerül az az évi kis pálinkás hordó. Ekkora szokott megérkezni a már jól ismert citerazenekar akikkel, aztán együtt lehet nótázni kifáradásig.
2013-as szilvalekvárunk elnyerte a Kiemelt Minőségű Helyi Termék minősítést.
Őszi munkák
Október vége felé készülünk fel a télre: Fedél alá visszük a szabadtéri asztalokat, padokat. Pótoljuk, ahol szükséges a fiatal fákat, bokrokat. Levágjuk az elszáradt növényeket. Csendesebb lesz a falu, bár több makacs Tésa rajongó azért télen is visszajár a havas falu szépségeiért. Az év végi két ünnep közt átmenetileg újra fellendül az élet, elkészül a jövő évi naptár is, amit január elején szétosztunk a faluban. Olykor Szilveszterkor nagy tűz mellett pezsgővel együtt köszöntjük az új évet.








Tésa Barátainak Társasága Egyesület
18719208-1-13
Alapítva 2007